ערן שטרן | הספר “להגשים” | מימוש אישי וכלכלישלום חברים,

השבוע התקיים מפגש סיום מרגש של קבוצת הליווי שלי לעסקים חדשים "קוואנטום".

קצת לפני תחילת המפגש, שוחחתי עם אחד המשתתפים, ובשיחה שלנו עלו הדברים שבעל עסק נדרש לעשות ולהיות אחראי עליהם.

ואז הוא אמר לי משפט שמאד הידהד לי נכון – "בעל עסק צריך להיות ממש גיבור!".

וזה נכון. האמת היא שבעל עסק, שרוצה באמת להצליח במה שהוא עושה, צריך להיות סוג של גיבור.

האתגרים שנדרשים מבעל עסק, לעומת כל עובד שכיר אחר הם מסדרי גודל אחרים. האמת היא, שמרבית העובדים השכירים, מעולם לא ידרשו להתמודד עם האתגרים שאיתם מתמודד בעל עסק.

שלא תבינו את הכוונה שלי לא נכון – אני לא כותב את הדברים הללו על מנת "להפחיד" אתכם, או לומר שלא כדאי להקים עסקים. אלא בדיוק להיפך. אני מאמין גדול בעסקים, ואני חושב שעסק הוא פלטפורמה נהדרת להגשמה אישית וכלכלית של בעל העסק.

אבל על מנת שזה יקרה, בעל העסק צריך להיות גיבור. גיבור אמיתי.

הנה כמה מן האתגרים השכיחים שבעלי עסק רבים מתמודדים איתם:

הבדידות – בעלי עסק רבים מרגישים שהם פשוט לבדם. כל האחריות נמצאת ויושבת על הכתפיים שלהם. אין להם עם מי לחלוק את האחריות, ואם הם לא יעשו את מה שצריך לעשות, אף אחד אחר לא יעשה זאת במקומם. אני זוכר היטב את הרגשת הבדידות שחשתי בתחילת דרכי העסקית. זה לא קל לקום בבוקר ולהתנהל, כשאתה מרגיש שזה רק אתה "מול כל העולם".

חוסר נסיון וידע – בעלי עסקים רבים (בעיקר אלו שבתחילת דרכם), מקימים את העסק מתוך המחשבה שיש להם את הכישורים המתאימים לתת את המוצר או השרות ללקוחות שלהם, ושהם אפילו טובים מאד בכך. אבל במציאות, זה שאתה טוב במה שאתה עושה, אינו תנאי מספיק לכך שיגיעו אליך לקוחות ושהעסק יתגמל אותך כפי שאתה רוצה. למעשה, מעבר ליכולת שלך לתת את המוצר או השרותים שלך, אתה נדרש גם להחזיק בידע עסקי, שיווקי, מכירתי וניהולי, שלא תמיד קיים אצלך או שהתנסית בו בעבר. וכאן מתחיל הקושי. לי עצמי לכך כמעט שנה וחצי, עד שהגעתי לנקודה שבה הייתי מוכן להודות (לעצמי) שחסר לי ידע ונסיון והתחלתי לחפש ממי אני יכול ללמוד ולקבל עזרה.

היעדר פרספקטיבה – בגלל 2 הגורמים הראשונים, לבעלי עסק רבים אין פרספקטיבה רחבה מספיק, על עצמם, על העסק שלהם ועל העולם בכלל. בגלל שהם שקועים כל כך ביום יום ובעסק שלהם, כל בעיה או אתגר שהם פוגשים נראה להם לרוב מאד מפחיד ומאיים. במקרים כאלו, דווקא נקודת מבט של מישהו חיצוני על העסק שלך, יכול לשנות את הפרספקטיבה שלך לחלוטין. מה שלך נראה מאד מפחיד ומאיים, למישהו אחר שאולי כבר התמודד עם האתגר הזה, זה נראה כמשהו שניתן להתגבר עליו. מנסיוני, הפרספקטיבה הזו היא משמעותית וקריטית, היא משפיעה מיידית על ההרגשה, ההתנהלות וכמובן על התוצאות של בעל העסק.

חוסר אמונה ו/או בטחון עצמי – זה לא שאנשים שאינם בעלי עסקים אינם מתמודדים עם הבעיה הזו. אבל אצל בעל העסק, חוסר האמונה והיעדר הבטחון העצמי יכולים להיות ממש קטלניים. החל מחוסר אמונה שמשהו כזה או אחר אפשרי בכלל, והאם דבר מסויים אפשרי עבורם. כבר הפסקתי לספור את המקרים בהם פגשתי בעלי עסקים, שחשבו או האמינו שמשהו אינו אפשרי בכלל או שהם אינם יכולים לעשותו, ושבתוך זמן קצר ביותר (לפעמים ימים ספורים) גילו שמה שחשבו שאינו אפשרי, פשוט קרה להם ובעסק שלהם. גם כאן, הפרספקטיבה החיצונית של מישהו אחר עושה את ההבדל. הרב שלמה קרליבך אמר משפט ידוע ש "כל מה שילד צריך הוא מבוגר אחד שיאמין בו". ואני חושב שזה משפט מאד נכון, לא רק לילדים, אלא גם למבוגרים ובמיוחד לבעלי עסקים.

בזבוז – כבעל עסק אתה אדון לעצמך. לטוב ולרע. אתה מחליט וקובע מתי אתה קם בבוקר, מתי אתה מסיים יום עבודה, ומה אתה עושה בזמן בין לבין. אתה גם זה שמחליט במה להשקיע ובמה לא, על מה להוציא כסף ועל מה לא. בכמה לתמחר את המוצרים והשרותים שלך, איזה הנחות לתת (אם בכלל), למי למכור ולמי לא. האחריות האישית כולה עליך. והאתגר כאן הוא לעשות את הבחירות היום יומיות הללו. גם בעבודה כשכיר אתה מחליט בהרבה מקרים על הזמן שלך, אבל המשמעות אינה כה קריטית כמו במקרה של בעל העסק. בעל עסק צריך להיות מאד אפקטיבי בהתנהלות שלו, אבל בהיעדר ידע מתאים, וחוסר נסיון בעלי עסקים רבים מבזבזים זמן יקר, ולא מעט כסף בנסיונות. אין ספק ש"ניסוי וטעייה" הם חלק מהדרך העסקית, אבל גם אותם אפשר לצמצם ולמזער אם מתייעצים עם בעלי עסקים אחרים, או מבקשים ליווי ועזרה.

פחד – אין דבר שיותר מפחיד אנשים מחוסר וודאות. אחד הצרכים הבסיסיים שלנו כאנשים הוא הצורך בוודאות ובטחון. בעל העסק – "הגיבור" לומד מהר להבין שהדבר הוודאי ביותר שהוא יכול לסמוך עליו הוא "חוסר הוודאות". ובתוך חוסר הוודאות הזה הוא צריך ללמוד לחיות ולהתנהל. בהתחלה זה מאד מפחיד, ולעיתים אף משתק. אבל ככל שמתקדמים בתהליך, לומדים לקבל את זה ולפעול למרות הפחד הזה.

בסופו של יום בעל עסק הוא גיבור אמיתי. הוא לומד להתמודד עם כל האתגרים הללו, עם חוסר הוודאות, עם הפחד ועם תחושת הבדידות. ולמישהו מהצד זה יכול להראות לא סביר או לא הגיוני – מדוע שאדם ירצה להתמודד עם כל האתגרים האלו? מה חסר לו בחיים?

והתשובה שלדעתי תשמעו מבעלי עסקים רבים היא, שבסופו של דבר, אין מחיר לתחושת ההישג שאתה מרגיש בסוף היום, לתחושת הערך שאתה יודע שאתה נותן, ולהוקרת התודה שאתה מקבל מהלקוחות שלך. בגלל כל אלו, הגיבור מוכן להמשיך ולהיות גיבור. הוא מוכן להמשיך ולהתמודד עם אתגרים – ולעשות, את מה שמרבית האנשים לא יעזו לעשות בכל חייהם.

אשמח לשמוע את התגובות שלכם ועל האתגרים שאתם מתמודדים איתם כבעלי עסק.

שלכם,

ערן

ביום רביעי הבא (17/12) בשעה 21:00, אני עומד לקיים הדרכה לקראת פתיחת המחזור הבא של תוכנית הליווי שלי "קוואנטום" לעסקים חדשים.

זוהי תוכנית המיועדת לאנשים שרוצים להקים עסקים משל עצמם. שרוצים לעשות את זה נכון, לצמצם סיכונים וטעויות, למנוע הפסדים כספיים, ולהגדיל בצורה משמעותית את סיכויי ההצלחה שלהם.

התוכנית הזו מיועדת לקבוצה מצומצמת של אנשים, שביחד איתי ועם חברי הקבוצה, יעשו צעדים ממשיים לפתיחה והקמה של עסק משלהם. דרך כל השלבים הנדרשים שבדרך, כדי לייצר עבורם הכנסות גבוהות, ובזמן קצר.

את כל הפרטים והמידע על התוכנית החדשנית הזו, אני עומד לחשוף בהדרכה מיוחדת שתתקיים דרך האינטרנט.

על מנת להשתתף בהדרכה הזו, עליכם להרשם באתר.

למי זה מתאים:

– למי שיש לו רעיון לעסק ורוצה סוף סוף להקים אותו

– לשכירים שרוצים לעשות את המעבר לעצמאות

– למי שכבר פתח עסק, או שיש לו עסק בתחילת הדרך, ורוצה לעשות את זה נכון ובהצלחה.

אם אתם עונים לקטגוריות הללו, אז הרשמו כבר עכשיו להדרכה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תודה! ההרשמה שלך נקלטה

ברגע זה הרובוטים האוטומטיים שלנו שולחים אליך מייל אישור עם הרבה מידע חשוב על כל התוכן המשמעותי שניתן להפיק מהאתר שלי. 
חשוב לוודא שקיבלת את המייל הזה, לעיתים הודעות תקינות נכנסות בטעות לתיקיית הספאם או הקידומים, אז כדאי לבדוק אם זה לא הגיע לשם בטעות, ואם כן, למשוך את המייל לתיקייה הראשית בתוכנת הדואר שלך כדי שלהבא ההודעות יגיעו לשם.
איזה כיף שאתם כאן!

יש לי מתנה מדהימה עבורכם!

מיטב התכנים שלי זמינים לכם ללא עלות!

הם מחכים לכם כאן בלחיצת כפתור

רגע לפני שאתם עוזבים!

אני מזמין אתכם לקבל ממני את מיטב התכנים שלי ללא עלות!
הם זמינים לכם כאן בלחיצת כפתור

השאלה שלך נשלחה!