שלום חברים,לפני כמה שבועות קיבלנו פניה במייל מאחד המנויים ברשימת הדיוור שלנו. קראתי את התגובה והשאלה שלו מספר פעמים וחשבתי שחשוב מאד להתייחס אליה לא רק בפניה אישית אליו, אלא אל כולכם, כי יש כאן שיעור חשוב מאד לדעתי לכולם.

הנה המכתב שלו כלשונו, כמובן ששיניתי פרטים מזהים…

ערן שטרן | הספר “להגשים” | מימוש אישי וכלכלי

היי,

שמי יוסי (שם בדוי) ואני מעוניין למצב ולקדם את עצמי בהקשר המקצועי.
ראיתי את הפרזנטציה של גיל פרץ ושמעתי את הראיון שערכת איתו וכרגיל המסר נשמע נחמד ואופטימי.
הבעיה היא שאני מתקשה להאמין ביכולת של מישהו, חכם ומבריק ככל שיהיה, לגרום לי לחוות שינוי לאחר
הרצאה אחת או שתיים (או אפילו 5…).
כמוני, רוב האנשים שישבו ויקשיבו להרצאה ויצפו במצגת לא באמת יקבלו ערך מעבר לקצת "חומר למחשבה".
הייתי רוצה להאמין אחרת אך זהו ניסיוני עד כה.

אשמח אם תוכל לשכנע אותי אחרת.

שבוע טוב
יוסי (שם בדוי)

אז תראו – כעקרון יוסי צודק! לאף אחד אין יכולת באמת לשנות אדם אחר. וזוהי לטעמי הטעות הבסיסית של יוסי.
אני ולא אף אחד אחר, לא יכולים לשנות אף אדם. רק האדם יכול לשנות את עצמו.

אני יכול להעניק לאנשים מוטיבציה לשינוי, לתת להם את הדרייב, כלים מעשיים ופרקטיים לעשות זאת וכדומה. אבל את השינוי עצמו רק האדם יכול לעשות.

ומנקודה זו, בני האדם נחלקים ל-2 קבוצות עיקריות:

הראשונה – אלו הם האנשים, כמו יוסי, שמחכים שיום אחד יקרה משהו, או שמישהו יתגלה בפניהם ושה"מישהו" הזה ישנה אותם.

לצערי, החדשות הרעות ליוסי ולידידיו שה"מישהו" הזה לא באמת קיים. ושה"יום אחד" הזה לעולם לא יגיע.

אבל ככל הנראה, במרבה המקרים, יוסי וחבריו ימשיכו לשבת במקום, שבויים באזור הנוחות שלהם, לקטר, להתלונן ולצפות שמשהו ישתנה סוף סוף…

זה לא יקרה.

הקבוצה השניה – אלו הם האנשים, שלהבדיל מחברי הקבוצה הראשונה הם בוחרים לצאת מאזורי הנוחות שלהם ולוקחים אחריות על החיים שלהם. אנשי הקבוצה הזו מחוייבים לשנות את עצמם, לשפר את חייהם, לצמוח ולגדול.

אנשים אלו, כאשר הם מאזינים להרצאה או לאדם אחר, לא שואלים – האם הוא יכול לשנות אותי? אלא שואלים את עצמם: כיצד אני יכול להשתמש ברעיונות הללו כדי לשנות את עצמי.

ישנה תהום עצומה שפעורה בין שתי קבוצות האנשים הללו.

אני חושב שדי ברור איזו קבוצה תתקדם יותר בחיים שלה.

השאלה היא – לאן אתם שייכים? לאיזו קבוצה אתם בוחרים להשתייך?

אחד הדברים המרגשים ביותר שזכיתי לעשות בעולם הזה, הוא להיות בסביבתם של אנשי הקבוצה השניה. אנשים שבוחרים לחיות את החיים שלהם בעוצמה, בוחרים להשפיע ולהשתנות כשצריך. שמחוייבים לחיים שלהם.

תוכלו לראות כמה מהם כאן…

כתמיד אשמח לתגובותיכם!
שלכם, ערן

6 תגובות

 1. לא אכנס לוויכוח בשאלה מי מאיתנו נימצא ובאיזה "קבוצה"…? הנושא לא היה האם האדם רוצה להוביל עצמו לתהליך של שינוי, אלא האם האזנה להרצאה או מצגת היא הדרך היעילה ביותר לתת לאדם כלים שהוא ידע להשתמש בהם על מנת לעשות בחייו שינוי בתוך זמן סביר?
  השיטה של העברת מסר ומתן "כלים" באמצעות הרצאה היא כנראה טובה מאוד למרצה, אך מאוד לא מספקת למאזין.
  אני מתרשם שיותר ויותר אנשים מבינים שבכדי להשיג מטרות אישיות כדאי להתמקד בעבודה פרטנית אישית על נושאים "תקועים" ולא לבזבז זמן יקר בהאזנה להרצאות כוללניות (טובות ככל שיהיו).
  בהצלחה!

 2. ליוסי:

  אתה כמובן צודק ששום מידע – טוב ככל שיהיה – לא יכול להניע אותך לפעולה.

  במקרה הטוב המידע מהווה רק טריגר לשינוי, יכול לעזור לך לעשות את הצעד הראשון במסע האישי שלך.

  לכן השאלה כאן אינה "הרצאה או בודה פרטנית אישית", אלא אתה באופן אישי יכול להשתמש במידע הזה, כדי להתחיל את העבודה שלך (בין אם תעשה זאת לבד, או תיזער במנטור חיצוני).

  בהצלחה ב"מסע" שלך!

 3. תודה חברים על כל התגובות!

  יוסי – האמירה שלך כי ההרצאה הינה "טובה למרצה" ולא מספקת למאזין היא כמובן מאד סובייקטיבית…. עשרות אלפי אנשים שהרציתי בפניהם עד כה טוענים ההיפך 🙂

  העניין הוא כמובן אינו תלוי כלל במרצה אלא אך ורק במאזין… במה שהוא בא לקחת מן ההרצאה, ומה הוא מתכוון לעשות עם הידע שקיבל בהרצאה…

  ערן

 4. לערן תודה !
  טוב שיש דעות כמו של יוסי ….
  א . זה משאיר פתח לאתגר ההוכחה
  ב . לא כולם צריכים ללמוד ולהכיר את עצמם .
  ג . מדוע שלא יחקור וישאל בעצמו אנשים האמינים עליו שעשו והצליחו ( גם ללא קורס או הרצאה אלא מתוך עצמם) .
  יתכן ואנשים שמקבלים בבום את תורת החוקים ננעלים יותר ומחפשים את העוקץ והמוקש התרגיל המכירתי שמבוצע בהרצאה ?
  יש ספרים שקוראים אותם בפרק חיים מסוים או בסטטוס שונה וכעבור מספר שנים חוזרים אליהם המילים קופצות אחרת … יש יגידו בשלות מוכנות מודעות תנועה ….

 5. שלום ערן ויוסי,
  כל מה שאכתוב להלן הינו דעתי בלבד ואין בו כדי לפגוע או להגן על מי מהצדדים. כמו כן אינני מתייחסת לנושא ספציפי אלא לתחושה שקיבלתי מתגובתו של יוסי ומהזדהות מסוימת עמה, אך עם מסקנה…

  לאור התגובות, אני חושבת שלקחנו את הצד של יוסי קצת רחוק מדי…
  הוא הרי כאן, ושומע הרצאות ומחפש את הדרך הנכונה עבורו ואת מה שילהיט אותו לעבוד קשה כדי להצליח. משמע שהרצון קיים בו. לעניות דעתי מדובר פשוט במקום מסוים בחיים ולא בחוסר רצון. אולי דווקא חסרה כאן היחשפות לתכנים מעמיקים ומשכנעים. הרי כשכולנו מקשיבים להרצאות או כנסים ב"חינם" אנחנו מרגישים קצת כאילו רק נגעו בנושא מסוים ולא הרחיבו בו די כדי להרשים אותנו ולשכנע שזה בשבילנו. וזו גם לא המטרה של הרצאות כאלו.
  כאן המקום לציין שכל מי שחולק ולו מעט מהידע והנסיון שצבר בכל תחום – הרי מבורך הוא.
  אולם מה שיוסי מבקש לדעת היא התשובה האישית שלו.
  אני יכולה להעיד על עצמי, שעד לפני כשנה לא חשבתי שאוכל בכלל לצאת מ"מעגל העוני" בו גדלתי ואליו הורגלתי. ואכן, בהרצאות הראשונות ששמעתי (בנדל"ן, ביזמות, בהשקעות ובשיווק), גם בתשלום, היה נראה כאילו יש מרחק רב בין אנשים "מצליחים" לביני. המעשה ששינה את התודעה הזו היה פשוט להמשיך ולהיחשף.
  יוסי – יכול להיות שמה שערן עושה לא בהכרח מדבר אליך בצורה בה היית מדמיין את עצמך עושה דברים. וזה לא אומר שום דבר שלילי על ערן – אלא מגלה לך את עצמך. אבל לאט לאט.
  במדינת ישראל (כמו בכל מדינות העולם) אדם שלא הכיר אבא "מצליחן" או מנטור צמוד לא יודע מה טוב לו ומה יכול להוביל אותו אל ההגשמה שלו, ובעיקר מלווה בהרבה חוסר ביטחון לגבי התוצאה. והאם שווה לעבוד כל כך הרבה בשביל משהו שאיני בטוח בתוצאה שלו?
  וכאן התשובה היא כן!
  השאלה – במה?
  אדם חכם מאוד לימד אותי שכמו שאין סיכוי שמישהו יאכל נכון ויעשה ספורט — אין בכלל שאלה שלא ירד במקשל לאורך הזמן.
  וכך גם במה שתחליט לעשות. אם יהיה זה רעיון עצמאי, יזמות שיווקית, עסקת נדלן, או כל יזמות אחרת – הסטטטיסטיקה חיה ונושמת ומבטיחה שאחוזי עשייה גבוהים מובילים לתוצאות. גם אם לא מחר… הרי מדובר בשאלה של חיים שלמים 🙂
  אני לא יודעת בן כמה אתה וכמה אופטימיות עוד מניעה אותך, אך נראה שבהחלט יש על מה לדבר ושיש בך רצון.
  אני עדיין לא במצב שיכולה להגיד – עשיתי את המליון שלי, אבל היום זה כבר לא משנה. כי אני כן יודעת, שמה שאחליט לעסוק בו – יוכל להביא לי כל תוצאה שאעמיד כמטרה.
  המלצתי לך יוסי – המשך להיחשף! שמע עוד הרצואת, גש לקורסים שמעוררים בך עניין והעמק בהם. אל תפחד לשלם. זה שווה את זה!
  ככל שתחווה יותר תדע האם תחום כזה או אחר הוא בשבילך. וכששללת משהו – אל תתבאס. למדת על עצמך! המשך הלאה. נראה שיש מספיק תחומים בעולם – השאלה בכמה מהם נגעת ושאלת וניסית. ועד כמה?
  אם העולם אכן מחולק לקבוצות כאלה, כמו שמתאר ערן – הרי שאין זו חלוקה נצחית. כל אחד יכול למצוא עצמו רגע אחד בקבוצה זו ולאחר מכן באחרת. וההבדל בין אותן הקבוצות טמון ב"חינוך" שקיבלו חבריהן.
  אנחנו דור שלומד את עצמו דרך חוויות, ומכיר את יכולותיו דרך התנסות והצלחה – כך גם אתה. היכולות וההצלחה קיימים בך – אתה רק צריך למצוא משהו שיצית בך את השלהבת.

  ואולי הדבר היפה ביותר שאפשר ללמוד מכל ההרצאות להן האזנת – היא שלא מדובר באנשי על או קוסמים. כל המצליחנים מסביבך דומים לך מאוד. רק שמצאו את הנישה ש"עושה להם את זה" והעמיקו והתמידו בה.

  אני מאוד מאמינה שחיינו פה, כמו בדירה שכורה, הם לפי מה שנציב לעצמנו למטרה. והאמצעים לא צריכים להיות מקודשים כדי להשיגה, הם צריכים פשוט לדבר אליך ולעורר בך תחושת רצון, השראה והצלחה, ומעל הכל – תחשוה שזה שווה לך!
  כך עובד כל מוצר וכך עובדת השקעה!
  אני מאחלת לכולנו הרבה הצלחה והרבה אמונה !
  ופורים שמח!
  🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תודה! ההרשמה שלך נקלטה

ברגע זה הרובוטים האוטומטיים שלנו שולחים אליך מייל אישור עם הרבה מידע חשוב על כל התוכן המשמעותי שניתן להפיק מהאתר שלי. 
חשוב לוודא שקיבלת את המייל הזה, לעיתים הודעות תקינות נכנסות בטעות לתיקיית הספאם או הקידומים, אז כדאי לבדוק אם זה לא הגיע לשם בטעות, ואם כן, למשוך את המייל לתיקייה הראשית בתוכנת הדואר שלך כדי שלהבא ההודעות יגיעו לשם.
איזה כיף שאתם כאן!

יש לי מתנה מדהימה עבורכם!

מיטב התכנים שלי זמינים לכם ללא עלות!

הם מחכים לכם כאן בלחיצת כפתור

רגע לפני שאתם עוזבים!

אני מזמין אתכם לקבל ממני את מיטב התכנים שלי ללא עלות!
הם זמינים לכם כאן בלחיצת כפתור

השאלה שלך נשלחה!