שלום חברים,
 
אנו כעת רגע לפני חג הפסח, ובשיא ההכנות. מחר בערב, נשב מסביב לשולחן הערוך ונבלה בחברת האנשים שאנחנו אוהבים.
 
תמיד כשמתקרב פסח, או חג משמעותי אחר, יחד איתו מתחילות גם הפרסומות של הארגונים השונים המבקשים מאיתנו לעזור לכל אותם אנשים שאין להם. לתת ולתרום כדי שגם להם יהיה יותר טוב. שגם הם יוכלו לבלות את ערב החג מסביב לשולחן ערוך כהלכה.
 
אז ברוח החג, אני רוצה להקדיש את הפוסט של היום לנתינה.
 
כולנו מכירים את התפיסה האומרת כי נתינה ועזרה לזולת מקדמת איחוד לבבות. נתינה היא אחד הדברים המהותיים שלדעתי מסמלים אותנו כיהודים וכישראלים.
 
לכל אחד מאיתנו יצא להשקיע בפרויקט מסוים – בין אם זה בניית עסק, בית או אפילו פרוייקטים מסדר גודל קטן יותר. אם ניקח את הדוגמה של בניית בית, אז בעל הבית מתכנן ומשרטט, שוכר פועלים ואפילו עובד ביחד איתם להניח אבן אבן ולבנה לבנה, עד להשלמת הבנייה.
 
לאחר הרבה עבודה ומאמץ, כשבניית הבית הסתיימה, אותו אדם ירגיש תחושת סיפוק אדירה על השלמת הבנייה. אבל, אם הוא היה מעורב כל כך בתהליך הבנייה, הוא ירגיש משהו נוסף, שזוהי הקרבה והקשר הרגשי החזק שלו אל הבית.
 
למה? כיון שהשקיע בו הרבה זמן, כסף ועבודה. הבית בעצם הפך להיות חלק ממנו. כי הוא נתן מעצמו, מזמנו וממרצו כדי שהבית הזה יעמוד על תילו.
 
וזה היה מקרה של בית, שזה משהו פיסי.
 
מה קורה כשמדובר על נתינה לאדם אחר?
 
נתינה בין בני אדם, מעוררת את רגש האהבה. כיון שכאשר בן אדם נותן משהו מעצמו לאחר, הוא בעצם יוצר מעין "נציגות" שלו אצל האדם האחר. כאילו חלק ממנו נשאר אצל האדם האחר.
 
כשאני חושב על נתינה אני תמיד נזכר במשפט של ג'ים רוהן שאמר: "נתינה מתחילה את תהליך הקבלה".
 
לסינים יש פתגם שאומר: "מעט בושם נדבק תמיד ליד שנותנת לך פרחים". זהו אחד מחוקי הטבע של העולם שאומר שככל שאתה מוסיף ערך לעולם, כך תקבל יותר שפע בחזרה מהעולם.
 
ישנם אנשים רבים המחויבים לעזור לאחרים להגשים את חלומם, למצוא הצלחה אוטנטית ולחיות חיים נהדרים.
 
ההתמקדות היחידה שלהם היא בלעזור. אין זה אומר בשום צורה שהשרות העצמי שלהם הוא הזמנה לאחרים לרמוס אותם. להיפך, לאנשים האלה יש אהבה עצמית והערכה עצמית אדירים. תוך כדי שהם מבטיחים שהגבולות האישיים שלהם יכובדו, המיקוד העיקרי של פעולותיהם הוא בלתת יותר מאשר לקבל. וככל שהם נותנים יותר, כך הם גם מקבלים יותר בחזרה.
 
כאשר אנחנו נותנים מעצמנו, מזמננו, מהכסף שלנו, מהכישורים שלנו או מכל דבר אחר שיש ביכולתנו לחלוק עם האחר, אנחנו בעצם פותחים את עצמנו לקבלת ברכה אל תוך החיים שלנו.
 
כאשר אנחנו נותנים לאדם אחר, כאשר אנחנו משגרים לעולם אנרגיה חיובית, נתינה אמיתית, ולא מתוך כורח, או מתוך ציפייה לתגמול, האנרגיה הזו תמיד תחזור אלינו, בדרך כלל אפילו תהיה יותר גדולה ממה שהענקנו בתחילה. זהו אחד מחוקי היקום.
 
רק יש לזכור שהיקום הוא זה שיחליט כיצד האנרגיה הזו תחזור אלינו. טעות טיפוסית של אנשים היא לצפות שאותם אלו שלהם הם נתנו, יהיו גם אלו שמהם הם יקבלו תגמול בחזרה.
 
כאשר אנחנו נותנים, עלינו לתת מהלב ולא לצפות למשהו בתמורה. אני מבטיח לכם, שדווקא אז, התמורה שלכם תהיה הגבוהה ביותר.
 
ואם נסתכל על הדברים מנקודה מעט שונה, אז, חשוב להבין, שהמתנה האמיתית בנתינה, היא איך שעצם הנתינה עצמה גורמת לנו להרגיש. למעשה, נתינה לאחרים היא המתנה הכי גדולה שנוכל לתת לעצמנו.
 
נתינה גורמת לנו להרגשה טובה, ואפילו ליותר מזה. עצם העזרה לאחרים מעוררת אצלנו תגובות פיזיות ורגשיות בגוף. כאשר האנרגיה שלנו והתדר שלנו מכוון לנתינה לאחרים, להתמקדות בצרכים של אחרים, אנחנו בעצם מפנים הצידה את הרגשות השליליים שלנו, במיוחד אלה אשר גורמים לנו ללחץ ולתחושה לא טובה.
 
מחקרים רבים הראו כי כאשר אנו עוזרים לאחרים, אנו משחררים כמויות גבוהות של אנדורפינים לתוך המערכת שלנו, ואז אנו זוכים לחוות את מה שהחוקרים מכנים "התרוממות נפש".
 
לנתינה יש השפעה ישירה על מערכות עצביות, הורמונליות וחיסונית של הגוף, זה אפילו יכול להאריך את החיים שלנו. אחד המחקרים גילה כי אנשים מבוגרים המעורבים באופן פעיל בעזרה לאחרים חיים יותר מאלה שאינם. היתרונות הפיזיים בעזרה לזולת גבוהים פי 4 מאשר פעילות גופנית. 🙂
 
כתוצאה מעצם הנתינה, הקריירה שלנו, העסק שלנו ומערכות היחסים הקרובות שלנו משתפרות משמעותית. כשאנחנו נותנים לאחרים, אנחנו משפיעים לטובה על חייהם של אחרים וגם על החיים שלנו.
 
מחקרים מראים כי אנשים מכל הגילאים אשר נותנים באופן פעיל לאחרים, אפילו בדברים קטנים, מרגישים מאושרים יותר. בעקבות סקר שנערך ב-30,000 משקי בית אמריקני, התגלה שאנשים שנתנו כסף לצדקה בשנת 2000 היו ב-43% "מאושרים מאוד" בחייהם.
 
ועוד נקודה חשובה שתעזור לכם בתהליך הנתינה: תנו את מה שאתם רוצים בו יותר מכל. אם אתם רוצים לחוש יותר בטחון, תנו בטחון לאנשים אחרים. אם אתם רוצים יותר אהבה – תנו יותר אהבה לאחרים. אם אתם רוצים יותר כסף – תנו ממנו יותר לאחרים.
 
זה אולי יכול להשמע לכם מופרך, אבל כאשר אנו נותנים לאחרים ממה שאנו רוצים בו יותר, אנו למעשה משדרים מסר חד ומשמעותי לתת המודע שלנו שאומר: "יש לי כל כך הרבה מזה, כך שאני יכול לחלוק זאת עם אחרים", ועל ידי כך שאנו מטמיעים מסר זה בתת המודע שלנו, אנו למעשה גורמים לו למשוך אלינו עוד מהדבר שאנו נותנים.
 
הטמיעו את הנתינה באופן קבוע בחייכם, ותרגלו באופן פעיל את עקרון הנתינה. אני בטוח שזה לבדו יחולל פלאים בחייכם.
 
אני אשמח להערות ולתגובות שלכם. אם למישהו מכם יש סיפור מעניין על נתינה, אני אשמח שתשתפו אותנו בו.
 
אני מאחל לכולנו חג פסח שמח ושקט. 🙂
 
שלכם,
ערן
 

14 תגובות

 1. ביהדות יש מושג ששמו מעשר " עשרו עבור תתעשרו"- תנסו אותי בזאת מבקש הקב"ה . הכוונה תנו מעשר מדוייק מכל מה שיש לכם ואני מבטיח לכם עושר הקב"ה אומר תנסו אותי עם אתם רוצים בזה ואני מבטיח עושר .

 2. ערן שיהיה לך חג שמח וכשר!!!
  ולכל בית ישראל חג שמח שנדע רק ימים שמחים אמן ואמן.
  המשפט היפנט אותי "נתינה מתחילה את תהליך הקבלה" אף פעם לא חשבתי בצורה כזו זה ענק המשפט הזה רשמתי אותו ישר בדף כדי שאני לא ישכח אף פעם את המשפט הזה. אני יחזור על המשפט הזה כל יום כמה פעמים ואז תת המודע שלי יתרגל למשפט הזה וכמובן שיתחילו להיות מעשים כתוצאה מהמשפט הזה אני יתן את עזרתי בכל מה שרק אוכל.

 3. ממש אתמול בהפטרת שבת הגדול (פרשת אחרי מות) קראנו ממלאכי פרק ג- "הביאו את כל המעשר אל בית האוצר ויהי טרף בביתי ובחנוני נא בזאת אמר השם צבאות אם לא אפתח לכם את ארובות השמים והריקותי לכם ברכה עד בלי די…"
  זוהי למעשה המצווה היחידה בתנ"ך שבה מבטיח הקב"ה שמי שימלא אותה יראה ברכה ושפע!

  חג שמח ערן לך ולכל בני משפחתך ולכל עם ישראל!

  חגי ראובן

 4. המון תודה על הפוסט הזה.
  מעבר לזה שאני מסכימה עם כל מילה,
  רק הקריאה על הנושאים האלה מוסיפה אור בלבי, ואני מאמינה שבאופן קוסמי
  כולנו גדלים מהעיסוק הזה בנתינה, אפילו אם רק בקריאה על הנושא.

  חג חרות שמח
  שנזכה להשתחרר מכל מיצר שחוסם אותנו מלהאיר במלוא כוחנו!

 5. ישנו פתגם שאומר משהו כזה ככל שתעזור ליותר אנשים תתקצר הדרך להשגת יעודך בחיים.
  ישנו עו פתגם חכם של ג'ים רוהן המשווק והפילוסוף הבין לאומי:
  "Each of us need all of us and all of us need each of us"
  (Jim Rohn
  שפירוש כל אחד מאיתנו צריך את כולנו, וכולנו צריכים את כל אחד ואחד מאיתנו.וזאת הסיבה שצריך לעזור ולתת לכל אחד ואחד שנזקק לקבלה.

 6. בסד'
  לערן שלום,
  אהבתי את מה שכתבת,חשוב שכל אדם שיש לו איזה שהיא השפעה שיעשה בה שימוש לטובה.
  מאוד חשוב בעידן של היום, שבו ההגשמה האישית והאינדבידואליות הם ברומו של עולם והרבה פעמים פשוט יוצרים ניכור וחוסר אכפתיות בסיסית ,וגם אנשים "טובים" מפנים עורף למצוקה של השכן ממול,של קרובי משפחה "רחוקים",של אנשים שנתקלים בהם ביום יום, מתוך אשליה ש"זה לא שייך לי",והטעות היא שכולנו קשורים אחד בשני ותמיד נצטער (בעומק הלב) על שלא עזרנו כשיכלנו.

  אז בתקוה לזמנים שבהם נשפיע יותר,חג שמח
  מיפית קרוג

 7. פוסט עם הרבה נתינה ואהבה לתת- כל הכבוד ותודה.
  לדעתי נתינה היא תחושה/ רצון שבאה לאחר שלמות עצמית ,קבלה של ה'אני' ואז בעצם האדם פנוי לנתינה לאחרים.
  כל עוד אין לך את השלמות והאהבה העצמית כלפי עצמך לא תוכל להעניק לאחר ממך.
  חייבים להיות פנויים מבחינה רגשית לנתינה.

  וכל הכבוד למי שנתן דעתו לפוסט זה- זהו גם סוג של נתינה- בשיתוף דעתכם.

  חג שמח

 8. גיליתי את הכוח של הנתינה בלי כוונה: היתי מורה בתכון ועבדתי בשני בתי ספר [ כמעט שתי משרות] בצפון ואז החלטנו ו – עברתנו דירה [למרכז] ומצאתי את עצמי ללא עבודה, עם שלושה ילדים קטנים ובמקום חדש שלא מכירים אותי. אז התחלתי להתנדב ולעזור לנשים במצב שלי – עם תינוקות וילדים קטנים ולא מסתדרות עם המטלות של הבית. ישבתי איתן, נתתי אמפטיה ובניתי איתן תוכנית יומית, הרגלים וטכניקות לטפל בלוגיסטיקה של כביסות, הסעת ילדים, קניות וחסכון. זה התקדם, מפה לאוזן, נשים שהיו איתי בקשר הצליחו להתארגן כך שקבלו אומץ לצאת לעבוד, לסיים את התואר ולהיות בטוחות שקריירה לא תבוא על חשבון הבית. ואז גיליתי שיש לי מקצוע מדהים ביד: יועצת ארגונית לניהול בית! מיעוץ פרטני עברתי לסדנאות בקבוצות, בהתחלה עם מחלקות רווחה ואחר כך לשוק הפרטי, כתבתי כבר שלושה ספרים ואני ממליצה לכל מי שאין לה עבודה להתנדב!

 9. היה משהו שקצת לא הסתדר לי במאמר

  "רק יש לזכור שהיקום הוא זה שיחליט כיצד האנרגיה הזו תחזור אלינו. טעות טיפוסית של אנשים היא לצפות שאותם אלו שלהם הם נתנו, יהיו גם אלו שמהם הם יקבלו תגמול בחזרה."

  ובסוף כתבת

  "תנו את מה שאתם רוצים בו יותר מכל. אם אתם רוצים לחוש יותר בטחון, תנו בטחון לאנשים אחרים. אם אתם רוצים יותר אהבה – תנו יותר אהבה לאחרים. אם אתם רוצים יותר כסף – תנו ממנו יותר לאחרים."

  זה דבר והיפוכו

  ואני יודעת בוודאות מוחלטת שלגבי כסף זה לא ככה עובד
  דודה שלי הרויחה המון כסף וגם נתנה המון וכתוצאה מנתינה מוגזמת היום היא בחובות עד לעוד שנתיים לפחות…

 10. ערן.
  תודה רבה על הפוסט שקראתי קצת באיחור
  כנראה שעכשיו היה הזמן הנכון בשבילי
  במיוחד שאף פעם לא מאוחר וגם לא מיותר לקרא את זה.
  עצם כתיבת הפוסטים שלך הינה נתינה וכפי שאתה פועל בשיטתיות לחפש דרכים יצירתיות כיצד לתת לכמה שיותר אנשים דרכים לשפר את חייהם במגוון תחומים
  כמה שיותר תובנות רעיונות פתרונות וסיוע
  אז נאה דורש ונאה מקיים
  וכפי שאתה נוהג ללמד שאתה מצפה לקבל פי 100
  אני משער שזה מה שקורה ואז יש לך גם לתת פי 100
  ושוב כולם נהנים וחוזר חלילה

  תודה לך!!!
  ב-ה-צ-ל-ח-ה
  אלחנן

 11. קראתי את הפוסט , יש בו דברים נכונים וצודקים , אבל יש בו גם דברים לא נכונים , וגם אין התייחסות לצד המקבל…
  כשאתה הצד "המסכן והנזקק" ועוזרים ונותנים ועושים בשבילך דברים שברמות כאלו שהצד הנותן והעוזר שוכח כבר את עצמו… ועסוק כול היום והלילה בלעזור ולתת… והוא מתחיל כבר להיפגע , להתמוטט , ולהרגיש שהוא כבר מאבד מכוחותיו , והא כמעט כבר במצב של התמוטטות או שאפסו כוחותיו… בייחוד שהצד המקבל והנזקק משתף פעולה חלקית , ומצפה שיעשו בשבילו הכול , ומתרגל לעובדה שקיים מישהו שעושה בשבילו הכול… ובייחוד שהוא הצד המקבל לא מסוגל להבין ולחשוב ולתפקד מפאת מצבו הרגשי והנפשי והרפואי והחברתי וכדומה… ואינו מסוגל להבין את ערך הנתינה מהלב והנשמה של אותו מלאך שנחלץ לעזרתו בשעת מצוקה ומשבר… ואינו מרגיש או חושב שהוא גם חלק מהתהליך.. ושהוא גם עם כול הכבוד… חייב להחזיר נתינה שבאה גם מהלב והנשמה , בדברים שהוא מסוגל ויכול לעשותם למען הצד שעוזר ונותן לו , ואני מתכוון שזה שבא לעזור ולתת לאדם בשעת מצוקה ומשבר וצורך….. גם צריך לקבל נתינה מסויימת מהלב והנשמה יחד עם שיתוף פעולה מלא , וקשר של הדדיות ורצון והבנה וכדומה…. וגם אם אותו אדם נזקק קשה לו… אז מה… לאותו אדם שנותן ועוזר שגם יכול להיות במצב שהוא בעצמו נזקק לעזרת אחרים ובמצב רפואי קשה מאוד , וכן מצב נפשי קשה שבא מהמצב הרפואי.. אז כן יכול לעשות דברים למען אותו אדם שפשוט לא חושב ומבין שזה צריך להיות הדדי ונתינה הדדית , וגם אם זה קשה… אז מתאמצים אחד בשביל השני! אני מציע שגם תלך ותקרא את עקרונות והסברים וכדומה של הקבלה בנוגע לנושא עזרה לזולת… וכמוני תמצא שאם אדם שעוזרים ונותנים לו… אינו משתף פעולה , ואינו עושה דבר , ומצפה שהאחר יעשה בשבילו הכול… ועוד כמה דברים שקראתי ואני לא זוכר ממש אותם בקשר לעזרה ונתינה מבחינת הקבלה – אז למעשה הקבלה פוטרת אדם כזה ממעשה של נתינה ועזרה לאדם הנזקק לעזרה או לנתינה וכדומה!!! אני לא אוהב לעזור לאנשים שלמעשה יורקים לי בפרצוף , או פוגעים בי , או לא עושים גם בשבילך דברים שאתה עושה ונותן בשבילם אם זה כסף או נתינה מהנשמה והלהב ואכפתיות… ואני מדבר על אנשים שיכולים לעשות ולתת גם דברים קטנים ולא משהו בסדר גודל כמו שאתה עושה ומעניק ונותן! אני מילדות עוזר לאנשים , זה הייעוד שלי בחיים , אבל רק נוצלתי ורק פגעו בי , ואתה כאן כותב על כך שאדם שעוזר ונותן ומשקיע… צריך לא לצפות לכלום מהצד האחר… וזו גישה שיש בה טעות כי זה צריך להיות הדדי!!! וכן אני מצפה לשיתוף פעולה מלא ובטחון ואמון ולסמוך , וגם שהצד האחר יבין שהוא גם צריך להחזיר ולהשתתף ולכבד וכן הלאה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תודה! ההרשמה שלך נקלטה

ברגע זה הרובוטים האוטומטיים שלנו שולחים אליך מייל אישור עם הרבה מידע חשוב על כל התוכן המשמעותי שניתן להפיק מהאתר שלי. 
חשוב לוודא שקיבלת את המייל הזה, לעיתים הודעות תקינות נכנסות בטעות לתיקיית הספאם או הקידומים, אז כדאי לבדוק אם זה לא הגיע לשם בטעות, ואם כן, למשוך את המייל לתיקייה הראשית בתוכנת הדואר שלך כדי שלהבא ההודעות יגיעו לשם.
איזה כיף שאתם כאן!

יש לי מתנה מדהימה עבורכם!

מיטב התכנים שלי זמינים לכם ללא עלות!

הם מחכים לכם כאן בלחיצת כפתור

רגע לפני שאתם עוזבים!

אני מזמין אתכם לקבל ממני את מיטב התכנים שלי ללא עלות!
הם זמינים לכם כאן בלחיצת כפתור

השאלה שלך נשלחה!